Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Fødselsdag og Fredagsbar

2. januar 2018

I dag er det fem år siden Septima så dagens lys. Det håber vi du vil fejre med os, når vi holder fredagsbar og fødselsdag den 12. januar klokken 15.00 og frem læse mere her.

QGIS-kursus d. 6/2-2018

21. december 2017

QGIS er et open source GIS-program, der giver uanede muligheder for dataanalyser og visualisering. Kunne du tænke dig at komme igang – eller videre med – at bruge QGIS? Så er QGIS-kurset d. 6/2-2018 kl. 9-15.30 relevant.

I løbet af kurset vil du lære at hente forskellige typer af data ind i QGIS, og du kommer til at arbejde med forskellige typer af data-visualisering, samt udarbejdelse af kort. Du vil lære om søgninger i data, og hvordan data kan kobles ud fra geografi. På kurset vil vi desuden gennemgå redigering af eksisterende data og oprettelse af nye data. Vi slutter kurset af med at snakke om, hvordan du kommer videre med QGIS.

Kursusformen er en blanding af demonstrationer og prøv-selv-øvelser, så du får erfaring med selv at bruge QGIS. Der er plads til 8 personer på kurset, hvilket sikrer god tid til den enkelte.

Læs mere QGIS-kurset her.

Nordmand til Septima

1. december 2017

Vi forstærker endnu engang holdet. Vi er glade for i dag at kunne byde John Wika Haakseth velkommen i Septima. John er ansat som udvikler og kommer fra en stilling hos norske Norkart, hvor han har arbejdet med både frontend- og backendudvikling. John er kandidat i engineering and ict (geomatics) fra Norwegian University of Science and Technology.

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640 brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
+45 3168 3644 amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
John Wika Haakseth

John Wika Haakseth

GIS/IT-udvikler
+45 3168 3646 john@septima.dk
closefullscreen