Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Housewarming

16. september 2017

vi vender plader fredag d. 6. oktober, kom og vær med til at fejre indvielsen af vores nye lokaler. Læs mere her reception

Septima sponsor for QGIS user conference

14. juli 2017

Septima er sponsor for den internationale QGIS user conference der afholdes i Nødebo på Københavns Universitet (Skovskolen). Ud over selve konferencen, er der arrangeret hackfest og udvikler workshop hvor QGIS udviklere fra hele verden samles. Der er i år deltagelse fra 28 forskellige lande. Septima har flere præsentationer på konferencen og skal blandt andet fortælle om udvikling af plugins til Kortforsyningen og søgninger i QGIS. Arrangementet afholdes den 2. til 11. august 2017 Læs mere på QGIS Nødebo

Studiejobs

9. juli 2017

Bliv en del af Septima holdet. Vi søger lige nu to studenter. Den ene med interesse og flair for bogføring og regnskab. Den anden med interesse for it-udvikling og GIS. Læs mere på Septima jobs

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640 brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Mads Phikamphon

Mads Phikamphon

Seniorudvikler
+45 3168 3644 mads@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Projektassistent
amanda@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
closefullscreen