Vi analyserer, beriger og visualiserer geodata

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Nyheder


Tjek badevandstemperatur og badevandskvalitet med Widget

24. juni 2016

Det er varmt. Skal du på badetur? Hvilket sted skal du vælge? Tjek badevandstemperatur og badevandskvalitet med Septima Widget.

Data med badevandstemperatur og badevandskvalitet hentes fra DHI.

Se flere eksempler på hvordan Septima Widget kan bruges

Unge GIS Brugere inviteres på virksomhedsbesøg

8. juni 2016

Onsdag den 15. juni kl. 16.00 har Septima inviteret Unge GIS Brugere (og andre interesserede) på besøg her på Frederiksberggade 28. Vi viser noget af det som vi arbejder med for tiden, bl.a. implementering af ‘on-the-fly’-hillshading i QGIS, geografiske analyser i PostgreSQL-database, brugervenlige kort, nye smarte digitaliseringsværktøjer og meget mere. Vi glæder os. Læs mere her på facebook

Septima på ESRI brugerkonference

18. april 2016

Septima udstiller på den Danske Esri Brugerkonference 2016, som afholdes i Korsør den 10-11 maj. På konferencen fokuserer vi på at vise Septima Search og Septima Widget, der er udviklet til at kunne anvende services fra ArcGIS Online, Server og Portal.

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Stephan Telling

Stephan Telling

DevOps
+45 7230 0672   stephan@septima.dk
Sophie Andersen

Sophie Andersen

Studentermedhjælper
+45 7230 0672   sophie@septima.dk
closefullscreen