Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Endnu en ny profil på holdet

2. januar 2017

Med 2016 bag os starter vi året med en god nyhed. Niels Kjøller Hansen indgår nu i vores stærke team, hvor han skal arbejde med udvikling i PostgreSQL og QGIS samt drift af vores hostingmiljøer. Niels er uddannet geoinformatiker og har en kommunal baggrund, senest fra Frederiksberg Kommune, hvor han har være med til at flytte grænserne for hvad man, med den rigtige infrastruktur, kan få ud af kommunens data.

Nyregistrering af erhvervsejendomme i BBR

8. december 2016

Ejere og administratorer af erhvervs- og landbrugsejendomme får brev fra SKAT i forbindelse med en ny og mere detaljeret registrering af erhvervs- og landbrugsejendomme i BBR. SKAT har etableret BBR Erhvervsservice, der hjælper til med registreringen. Septima har udviklet it-systemet ERNST, der anvendes til opgavestyring af de over 250 tusinde udsendelser og nyregistreringer. ERNST samler tillige information fra en række datakilder, og giver medarbejderne et samlet overblik over oplysninger om ejendommen. ERNST har været i drift siden udsendelser af de første breve til ejendomsejer i november 2016.

Septima og KMD vinder GeoDanmark udbud

28. november 2016

GeoDanmark er det fælles administrative kortgrundlag i det offentlige. I dag produceres kort til administrative formål af GeoDanmark, der drives af kommunerne og staten i fællesskab.

Septima og KMD skal udvikle nyt system til vedligehold af GeoDanmark-data. Se mere på geodanmark.dk.

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642   bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643   kjoller@septima.dk
Sophie Andersen

Sophie Andersen

Studentermedhjælper
+45 7230 0672   sophie@septima.dk
closefullscreen