Vi analyserer, beriger og visualiserer geodata

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Nyheder


Septima på ESRI brugerkonference

18. april 2016

Septima udstiller på den Danske Esri Brugerkonference 2016, som afholdes i Korsør den 10-11 maj. På konferencen fokuserer vi på at vise Septima Search og Septima Widget, der er udviklet til at kunne anvende services fra ArcGIS Online, Server og Portal.

QGIS workshop om analyser til klimatilpasning

13. marts 2016

I starten af marts holdt Septima workshop om QGIS’ stærke analyseværktøjer for ni fynske kommuner. Kommunerne er nu klædt på til at kunne foretage væsentlige analyser, bl.a. til at identificere arealer der oversvømmes ved havvandsstigning, og til at bruge QGIS til understøttelse af klimatilpasningsarbejdet.

Fri Grunddata er en gamechanger

4. marts 2016

Version2 har bragt en artikel om hvordan private virksomheder kan udnytte grunddata. Bo Overgaard fra Septima er citeret flere steder i artiklen, der bringes i kølevandet på ‘Gode Grunddata På Vej’ - et arrangement som Digitaliseringsstyrelsen afholdt den 1. marts i Industriens Hus. Artiklen på version2

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Stephan Telling

Stephan Telling

DevOps
+45 7230 0672   stephan@septima.dk
Bernhard Snizek

Bernhard Snizek

GIS- og IT udvikler
+45 7230 0672   bernhard@septima.dk
Sophie Andersen

Sophie Andersen

Studentermedhjælper
+45 7230 0672   sophie@septima.dk
closefullscreen