Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Mød os i Aalborg

2. november 2017

Den 8.-10. november er det igen tid til Kortdage, og vi har en masse spændende ting at vise! Kom og besøg os på vores stand, hvor vi fortæller mere om, hvad vi går og laver, og viser, hvordan vi har særligt fokus på brugervenlighed og design gennem hele processen.

Derudover holder vi fire oplæg, hvor Björn fortæller om, hvordan man kan lave lækre kort baseret på vector tiles dannet direkte i PostGIS, Mie fortæller succeshistorien om tre danske QGIS plugins og historien om byernes udvikling, og Gregers viser, hvordan man kan lave automatisk kvalitetskontrol af vandløb.

Vi håber at se mange af jer på vores stand.

Læs mere her Kortdage

Stor aktivitet på Septima Widget

31. oktober 2017

Det seneste år er der sket rigtig meget med Septima Widget. Flere kunder er kommet til, og en masse ny funktionalitet er tilføjet. Septima Widget bliver i dag anvendt i en række CMS - lige fra de mest kendte som Umbraco, Drupal og Sitecore til de mindre kendte. Flere kommuner bruger det blandt andet i forbindelse med kommuneplanen og salg af byggegrunde, men også Vejdirektoratet og Naturstyrelsen er flittige brugere af Septima Widget.

En af de nye ting, der er sket med Septima Widget, er den måde, vi nu kan lave avanceret symbolik i kortet på - herunder labels, geometri-processering og kombination af styles. Også den måde data håndteres på, er blevet forbedret. Nu er det for eksempel muligt først at hente data, når det skal bruges, at genindlæse data med et fast interval samt at hente data i forskellige projektioner.

I fremtiden vil der også ske mange nye ting i Septima Widget. Specielt på administrationssiden er der allerede nu planlagt forbedringer, så det bliver endnu nemmere at konfigurere Septima Widget. Vi modtager altid gerne forslag til forbedringer, ny funktionalitet og gode idéer på kontakt@septima.dk.

Housewarming

16. september 2017

vi vender plader fredag d. 6. oktober, kom og vær med til at fejre indvielsen af vores nye lokaler. Læs mere her reception

Tilmeld nyhedsbrev Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940 bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944 asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942 christian@septima.dk
Hans Gregers Hedegaard Petersen

Hans Gregers Hedegaard Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945 gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941 karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946 klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943 martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS-konsulent
+45 3168 3641 mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947 niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640 brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642 bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643 kjoller@septima.dk
Mads Phikamphon

Mads Phikamphon

Seniorudvikler
+45 3168 3644 mads@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645 sofie@septima.dk
Amanda Steenstrup

Amanda Steenstrup

Konsulent
amanda@septima.dk
Nicolai Mogensen

Nicolai Mogensen

Udvikler
nicolai@septima.dk
Selcuk Yildiz

Selcuk Yildiz

Regnskabsassistent
selcuk@septima.dk
closefullscreen