Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


QGIS begynderkursus onsdag d. 14 juni

11. maj 2017

Kunne du godt tænke dig at bruge open-source GISprogrammet QGIS til at vise, koble, digitaliser og søge i data? Dette - og meget mere - har du mulighed for at lære på vores QGIS begynderkursus onsdag d. 14 juni (kl. 10-16). Kursusformen er en blanding af demonstrationer og prøv-selv-øvelser, så du får erfaring med selv at bruge QGIS.

Læs mere om vores QGIS-begynderkursus.

Ny profil på holdet

27. april 2017

Vi fortsætter vores fokus på at udvikle brugervenlige løsninger med høj visuel kvalitet. Derfor er vi meget glade for at byde Sofie Gjedde-Simonsen velkommen som ny UI/UX designer i Septima. Sofie har arbejdet med udviklings- og rådgivningsopgaver indenfor brugergrænsefladedesign de sidste 10 år hos Atkins.

Kom til fredagsbar i Septima

20. marts 2017

Vi gentager succesen med at invitere gode venner af huset til fredagsbar. Du er derfor meget velkommen til at kigge forbi fredag den 31. marts, hvor vi byder på øl, vin og vand fra klokken 15 og et par timer frem. Det foregår hos os på Frederiksberggade 28. Vi håber, at mange har lyst til at deltage - vi lover det bliver hyggeligt.

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642   bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643   kjoller@septima.dk
Mads Phikamphon

Mads Phikamphon

Seniorudvikler
+45 3168 3644   mads@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645   sofie@septima.dk
closefullscreen