Vi analyserer, beriger og visualiserer data

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

QGIS

Vi støtter, udvikler og underviser

Læs mere

Septima Search

Så du kan se skoven for bare træer

Læs mere

Nyheder


Septima taler på FOSS4G og JS.Geo i Boston

15. juni 2017

Den årlige store internationale konference for open source geodata software afholdes i år i Boston. Septima er som altid stærkt repræsenteret med fire deltager. Vores egen Björn Harrtell skal holde et indlæg om ‘Protobuf based output formats for PostGIS’ på hovedkonferencen. Björn er derudover blevet inviteret til at tale på den tilstødende JS.Geo konference, hvor der også er indlæg fra blandt andet Carto, Mapbox, Mapzen, ESRI, Cesium og IBM. De to konferencer tiltrækker Open Source GIS-udviklere fra hele verden. Udover Björn deltager vi også med Niels Kjøller, Bo Overgaard og Martin Bjærge Jensen. Læs mere om FOSS4G og JS.Geo.

Tinglysningen i Septima Search

15. juni 2017

Vi har udvidet vores populære søgekomponent Septima Search, så det nu er muligt at søge direkte i Tinglysningen. Det betyder, at brugeren ved adressesøgning får direkte link til tinglyste dokumenter ved en søgning. Søgning i Tinglysningen er en del af detaljevisningen i Septima Search.

Septima Search anvendes af over 40 kunder som en hurtig og let adgang til information. I et søgefelt søger brugeren i adresser, virksomheder, stednavne, matrikler, lokalplaner og en lang række lokale data som eksempelvis skoler, institutioner, idrætsfaciliteter og meget mere.

Septima Search er en selvstændig komponenten, der let kan integreres i forskellige webløsninger. Der findes i dag integration til Spatial Suite, QGIS og ArcGIS Desktop.

QGIS begynderkursus onsdag d. 14 juni

11. maj 2017

Kunne du godt tænke dig at bruge open-source GISprogrammet QGIS til at vise, koble, digitaliser og søge i data? Dette - og meget mere - har du mulighed for at lære på vores QGIS begynderkursus onsdag d. 14 juni (kl. 10-16). Kursusformen er en blanding af demonstrationer og prøv-selv-øvelser, så du får erfaring med selv at bruge QGIS.

Læs mere om vores QGIS-begynderkursus.

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Björn Harrtell

Björn Harrtell

Seniorudvikler
+45 3168 3642   bjorn@septima.dk
Niels Kjøller Hansen

Niels Kjøller Hansen

GIS- og Dataspecialist
+45 3168 3643   kjoller@septima.dk
Mads Phikamphon

Mads Phikamphon

Seniorudvikler
+45 3168 3644   mads@septima.dk
Sofie Gjedde-Simonsen

Sofie Gjedde-Simonsen

Senior UI/UX Designer
+45 3168 3645   sofie@septima.dk
closefullscreen