Vi analyserer, beriger og visualiserer geodata

Og drikker kaffe, eksperimenterer, holder fredagsbar, taler til konferencer, og cykler til arbejde

Læs mere

Septima tilbyder rådgivning, systemudvikling, services og produkter, der sikrer den optimale udnyttelse af geodata.

Firmaet er sat i verden samtidig med, at de offentlige grunddata blev sluppet fri – og vores vision er at hjælpe virksomheder, offentlige myndigheder og private organisationer med at få størst muligt udbytte af de frie data.

Septima Widget

Nem og fleksibel integration af kort og geodata i CMS

Læs mere

Septima QGIS

QGIS - et velfungerende open source desktop GIS system

Læs mere

Nyheder


Ny oversigt over vores QGIS-relaterede produkter

6. september 2016

Overvejer du migrering til QGIS? Er du interesseret i QGIS-support eller QGIS-kurser? Eller måske at få udviklet et plugin til QGIS? Eller hjælp til QGIS Server?

Dette og meget andet kan du læse mere om på vores nye QGIS-site.

Mød os til FOSS4G i Bonn

16. august 2016

Når udviklere af open source-programmer og komponenter til GIS og geodata samles til den årlige FOSS4G-konference, er Septima naturligvis med. Vi deltager med fem mand og Hans Gregers Petersen skal på konferencen holde indlæg om de danske frie grunddata og grunddataprogrammet. Septima er bidragsyder og udvikler på en række open source-projekter og laver dagligt udvikling og rådgivning baseret på denne gruppe af produkter. Vi håber at møde både kunder og samarbejdspartnere på konferencen.

Nyt plugin til QGIS giver nem adgang til Kortforsyningens data

11. juli 2016

For Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering (SDFE) har Septima har udviklet et plugin til QGIS der giver nem adgang til Kortforsyningens data.
Pluginet er på under 2 uger blevet downloadet mere end 500 gange. Læs mere om plugin’et her.

Dette er endnu et plugin i rækken af Septima-udviklede plugins der øge funktionalitet i QGIS.
Kontakt os hvis du har brug for at få udviklet særlig funktionalitet til QGIS.

Flere nyheder

Medarbejdere


Bo Overgaard

Bo Overgaard

Direktør
+45 9132 6940   bo@septima.dk
Asger Sigurd Skovbo Petersen

Asger Sigurd Skovbo Petersen

Geodata-specialist
+45 9132 6944   asger@septima.dk
Christian Fischer

Christian Fischer

Seniorrådgiver, IT-arkitekt
+45 9132 6942   christian@septima.dk
Hans Gregers Petersen

Hans Gregers Petersen

Seniorkonsulent
+45 9132 6945   gregers@septima.dk
Karsten Pihl

Karsten Pihl

Lead frontend-udvikler
+45 9132 6941   karsten@septima.dk
Klavs Pihlkjær Christensen

Klavs Pihlkjær Christensen

Seniorkonsulent
+45 9132 6946   klavs@septima.dk
Martin Bjærge Jensen

Martin Bjærge Jensen

Geodata-specialist
+45 9132 6943   martin@septima.dk
Mie Winstrup

Mie Winstrup

GIS konsulent
+45 3168 3641   mie@septima.dk
Niels Kjellow

Niels Kjellow

Seniorudvikler
+45 9132 6947   niels@septima.dk
Brian Haunstrup

Brian Haunstrup

Senior UX/UI Designer
+45 3168 3640   brian@septima.dk
Stephan Telling

Stephan Telling

DevOps
+45 7230 0672   stephan@septima.dk
Sophie Andersen

Sophie Andersen

Studentermedhjælper
+45 7230 0672   sophie@septima.dk
closefullscreen